sobota 25. mája 2019

Katarzyna Surmiak-Domańska - Ku-Klux-Klan

Hello people,
O knihe: Kniha je v mäkkej väzbe a má 304 strán
„Když se do bílé polevy dostane byť jen jedna kapička jiné barvy, už nikdy nebude sněhobílá. S lidmi je to stejné.“ Takto učí královna Ku-klux-klanu malé děti, jak správně připravit vánoční dort.Co je to vlastně Ku-klux-klan a jak je vůbec možné, že myšlenky nepatřící do 21. století jsou ještě stále živé a v rozkvětu? Děsivé obrazy hořících pochodní a bílých hábitů totiž nepocházejí ze středověku, jsou poselstvím dneška.Odpověď hledá polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska přímo na sjezdu Ku-klux-klanu ve státě Arkansas, kde tuhle extremistickou organizaci prozkoumala zblízka. Protože právě tady se tahle „bílá organizace“ před sto padesáti lety zrodila, tady vycházely pohlednice připomínající lynče Afroameričanů a tady i dnes můžete v lesích potkat postavy s pochodněmi zahalené do bílých kukel.Kniha Katarzyny Surmiak-Domańské Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska se dostala do finále prestižní polské literární ceny Nike. Kniha vychází v překladu Jarmily Horákové.

"To není pán natřený čokoládou, synku, ale negr."


Môj názor: Ku-klux-klan je jedna z kníh, ktoré mi na zozname ležia dlho. Vždy, keď som túto knihu videla, mala som voči nej rešpekt a strach sa do nej pustiť. Raz to však prísť muselo, a tak som sa do knihy konečne pustila.


Tento príbeh nám rozpráva priamo autorka. Sama sa vydala na odvážnu výpravu priamo na stretnutie Ku-klux-klanu. Rozpráva nám vlastne dva príbehy. Jeden o jej ceste a poznatkoch na stretnutie klanu a druhý o jeho histórií. Tieto dva príbehy sa prelínajú a samozrejme začína od toho, čo väčšina z nás pozná. Hneď na to nadväzuje tým, ako sa ku Ku-klux-klanu dostala a následne nám rozpovie príbeh, ako vlastne vznikli a aký bol ich cieľ. A takto pokračuje, až kým sa nám nezverí so všetkými poznatkami, ktoré nadobudla, či už zo zisťovania informácií alebo priamo od členov klanu.

Hneď zo začiatku musím priznať, že to vôbec nie je ľahké čítanie a prečítanie tejto knihy mi dalo neskutočne zabrať. Som však neskutočne vďačná, že niečo takéto vyšlo a my máme možnosť sa dozvedieť oveľa viac o klane, o ktorom počúvate a viete hlavne to, že bol veľmi rasistický. Vďaka tejto knihe sa dozviete, že prvotný zmysel vôbec nebol rasistický. Zisťujeme, že zakladatelia tohto klanu čelili obvineniam, za ktoré vôbec nemohli, a to spôsobilo jeho prvý rozpad a veľa ďalších informácií, ktoré nám pomôžu vytvoriť si celok a možno aj zmeniť názor na túto skupinu.

Autorke patrí veľká poklona, že sa pustila do témy, o ktorej sa málokedy rozpráva. K téme sa však neodvážim hlbšie vyjadriť. Kniha vo mne zanechala pocity, ktoré sa vôbec nevyjadrujú ľahko, a tak mi neostáva nič iné, ako Vám ju odporučiť a presvedčiť sa na vlastnej koži, čo Vám kniha o Ku-klux-klane a rasizme vlastne dá. 

Hodnotenie:
Za knihu Ďakujem Vydavateľstvu Absynt

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára