streda 27. decembra 2017

Tilar J. Mazzeová - Irenine deti

Hello people,

O knihe: Kniha je v tvrdej väzbe a má 352 strán
Strhujúci príbeh o Irene Sendlerovej - hrdinke, ktorá sa stala ženskou verziou Oskara Schindlera a zachránila pred smrťou a deportáciou 2 500 detí z nacistami okupovaného Poľska. 

V roku 1942 dostáva mladá sociálna pracovníčka Irena Sendlerová povolenie vstúpiť do varšavského geta ako verejná zdravotná špecialistka. Počas svojej práce sa snaží dostať k židovským rodinám, chodí od dverí k dverám a prosí rodičov, aby jej dôverovali a zverili jej svoje deti. Tie potom postupne pašuje cez múry geta a presviedča svojich kamarátov a susedov, aby ich ukrývali. V extrémnych podmienkach a s pomocou lokálnych obchodníkov, obyvateľov geta a svojej osudovej lásky sa Irene nakoniec podarilo prepašovať do bezpečia tisíce detí. Mnohé pritom putovali mestskými odpadovými kanálmi, skrývala ich však aj v truhlách a posúvala cez tajné priechody v opustených budovách. Okrem toho na vlastné riziko schovávala tajné zoznamy, v ktorých figurovali mená a skutočné identity židovských detí. Urobila tak s nádejou, že príbuzní ich vďaka tomu budú vedieť po vojne nájsť. To, čo vtedy Irena nemohla tušiť, je, že deväťdesiat percent týchto rodín zahynie. 

"Zo všetkých svojich najdramatickejších vojnových zážitkov vrátane svojho "pobytu" a mučenia vo väznici Pawiak, mučenia gestapom na ulici Szucha a sledovania, ako mladí ľudia zomierajú... ani jeden z nich vo mne nezanechal taký silný pocit ako pohľad na Korczaka a jeho deti, ako kráčajú v ústrety smrti."


Môj názor: Kniha Irenine deti nie je len o tom, ako sa Irena stala hrdinkou a zachránila Židovské deti, ale je aj o tom, ako prišla o priateľov a blízkych. O tom, ako Irenu trápili zlé sny, ale hlavne o veľa ďalších ľuďoch, ktorí pomáhali pri záchrane a každý deň obetovali svoje životy, aby zachránili tie ostatné.
V celej tejto knihe sa dozvedáme aké to bolo, keď pomáhali tým nevinným dušičkám prežiť. Každý jeden deň mohli prísť o svoj život, ale napriek tomu sa nevzdávali a pomáhali ďalej. Nie raz sa dostali do problémov, kedy mohli prísť o všetko. Zachraňovali deti z geta cez kánál alebo v košíkoch. A ešte je tu ten zoznam. Zoznam, pre ktorý je spájaná s pánom Schindlerom. Tento zoznam bol najriskantnejší, ale napriek tomu sa jej ho podarilo skrývať.
Nikdy nevieme, čo nám život prinesie a ani Irena to nevedela. Keďže je život chvíľami taký trpký, aj Irena si prešla presne tým, čo jej zachránené deti.
Nová identita, nová minulosť, nová budúcnosť.
Kniha sa napriek obsahu číta rýchlo, doslova hltáte každú jednu stránku a chcete vedieť, čo bude ďalej. Irena bola človek s veľkým Č a vďaka nej prežilo viac ako 2500 detí. 

Hodnotenie:

Za knihu Ďakujem Panta RheiŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára