sobota 11. mája 2019

Andrew Kirk - Biografika - Leonardo

Hello people,

O knihe: Kniha je v tvrdej väzbe a má 96 strán
Séria Biografika prináša úplne nový pohľad na životy najväčších mysliteľov a umelcov sveta. Každý diel série prezentuje 50 kľúčových a najzaujímavejších faktov. 
Veľa ľudí vie, že Leonardo da Vinci bol taliansky polyhistor, jeden z najväčších kreatívnych mysliteľov renesancie, ktorý namaľoval Monu Lízu či Poslednú večeru. Mnohí však možno nevedia, že jeden z jeho zápisníkov s názvom Leicesterský kódex kúpil Bill Gates za 30 miliónov dolárov, že paranoidný dyslektik Leonardo vedel písať oboma rukami, dopredu jednou a popritom dozadu druhou, a že vynašiel obrnené vozidlo, vrtuľník či kontaktné šošovky. 
Biografika: Leonardo predstavuje dômyselného sprievodcu jeho životom a odhaľuje zákulisie majstrových majstrovských diel.


Môj názor: Knihy zo série Biografika vás na prvý pohľad zaujmú svojou jednoduchou, ale peknou obálkou. Po otvorení v nich nájdete veľké množstvo farieb a veľmi zaujímavé informácie o danom človeku.
Moje prvé pocity po videní tejto knihy boli pozitívne a nadšenie, ktoré vo mne kniha prebudila ma neopustilo ani po dočítaní.
Kniha je písaná veľmi jednoduchým štýlom, takže obsahu pochopia aj mladší čitatelia. Nie je to kniha, ktorá by vás zahltila textom o Leonardovom živote. Táto totiž obsahuje časové osy, mapy a grafy na osvetlenie kľúčových momentov v jeho kariére, ako aj uvedenie jeho životného štýlu a úspechov pevne do kontextu renesančného Talianska.
V tejto malej knihe nájdete veľké množstvo informácií, ale nikdy nedostanete pocit, že ich je až priveľa. Text sa delí na štyri časti. Prvá začína Leonardovým narodením a jeho životom v kocke, pokračuje cez jeho štýl obliekania a končí jeho učňami. V druhej časti nájdeme jeho vzťahy s dôležitými ľuďmi, či už s jeho zákazníkmi alebo rivalom Michelangelom.  Tretia časť sa mi páčila najviac. Obsahuje totiž všetky jeho výtvory. Vždy som mala problém zaradiť si jeho diela. Tu ich však všetky máte vykreslené a popísané veľmi zaujímavou formou, takže som sa konečne naučila, za čím všetkým tento človek stojí. Posledná časť sa venuje zaujímavým faktom spojených s ním, ako napríklad, ako bola Mona Líza zhotovená rôznymi spôsobmi.
Kniha je spravená formou, aby zaujala aj ľudí, ktorí nečítajú a radšej si niečo rýchlo vyhľadajú na internete. Jej dynamický prístup určite poteší milovníkov umenia a histórie. Dovolím si ju nazvať aj študijná pomôcka, ktorá určite pomôže študentom, ale aj učiteľom pri získaní zaujímavých a dôveryhodných informácií veľmi jednoduchou a rýchlou formou.
Knihu teda odporúčam úplne všetkým, či už ste malý alebo veľký čitateľ a potrebujete vedieť dôležité veci o Leonardovi, alebo sa len chcete o ňom dozvedieť niečo viac.


Hodnotenie:

Za knihu Ďakujem Panta Rhei


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára