piatok 19. apríla 2019

Hans Rosling - Moc faktov

Hello people,O knihe: Kniha je v tvrdej väzbe a má 336 strán
Na základné otázky o našej planéte, napr. koľko percent populácie žije v extrémnej chudobe, akým tempom rastie počet obyvateľov, aká je úroveň vzdelávania, aký násilný je náš svet, ako nás ohrozujú klimatické zmeny, odpovedá väčšina ľudí nesprávne. Mnohí sa v odhadoch sa mýlia do takej miery, že odpovede učiteľov, novinárov, investičných bankárov a hoci aj laureátov Nobelovej ceny by dosiahli horšie výsledky ako úplne náhodné odpovede šimpanzov. 
Hans Rosling, švédsky lekár, vedec, profesor medzinárodného zdravia a fenomén globálnych konferencií na TED-e, spolu so svojimi spolupracovníkmi ponúka čitateľom revolučne nové vysvetlenie tohto javu. Odhaľuje desať inštinktov, ktoré ovplyvňujú náš pohľad na svet - od tendencie rozdeľovať svet na dva tábory (zvyčajne na my a oni), cez spôsob, ako vnímame správy z médií, až po to, ako vnímame pokrok (sme presvedčení, že svet speje k horšiemu). 
Ukazuje sa však, že svet je napriek všetkým nedostatkom v oveľa lepšom stave, než si myslíme. Neznamená to, že neexistujú reálne problémy a riziká. No ak sa neustále všetkého obávame a odmietame vychádzať pri vnímaní sveta z faktov, ľahko sa nám stane, že prehliadneme práve najväčšie hrozby. 
Moc faktov je inšpirujúca kniha, plná zaujímavých informácií a napínavých príbehov. Zásadne zmení náš spôsob vnímania a hodnotenia sveta a vo svetle pravdivých faktov nás naučí reagovať na krízy a výzvy budúcnosti."Speje to k horšiemu" je výrok, ktorý o svete počúvam najčastejšie. A je úplná pravda, že vo svete je mnoho zlého.


Môj názor:  Poznáte TED prednášky? Je to niečo, ako táto kniha. Daný človek vám rozpráva o nejakej téme (či už to je veda, nejaké biznis veci, technika alebo o kreativite), môže to byť naozaj o hocičom, ale vie to podať formou, kedy vás aj nudné veci zaujmú.
Presne taká je táto kniha. Je to zaujímavý prehľad všeobecných informácií. K vysvetleniu vám autor ponúka grafy a fotky, a tak sa nemusíte sústrediť len na text, ale veľmi ľahko veci pochopíte aj z nich. 
Najviac, čo ma zaujalo bolo, že to píše pán, ktorý mal v tej dobe 68 rokov. Predstava, že práve takýto starý pán vie niečo vysvetliť tak stručne a zaujímavo, bolo dosť fascinujúce.
Knihu by som odporučila prečítať všetkým. Obsahuje totiž základné informácie, ktoré (možno budete prekvapení) nepoznáte až tak dobre. Všade kam sa obzriete vidíte negatívne správy a presne tomuto sa autor vyhýba. Snaží sa vysvetliť, že nie vždy je všetko tak zle, ako sa zdá. 
Neostane však na nekonečnej vlne optimizmu. Venuje sa aj kritickému mysleniu, ktoré je v tejto dobe naozaj potrebné, a tak sa z knihy naučíte dosť veľa. 

Za knihu Ďakujem Panta Rhei

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára