sobota 17. augusta 2019

Elizabeth Strout - Olive Kiteridge

Hello people,

O knihe: Kniha je v tvrdej väzbe a má 280 strán
Niekedy prísna, inokedy trpezlivá, niekedy vnímavá, inokedy smutne popierajúca skutočnosť. Olive je učiteľka na dôchodku v malom mestečku Crosby na pobreží v americkom Maine. Neznáša zmeny v meste ani vo svete, ale nie vždy si všimne, ako sa menia ľudia okolo nej: klaviristka prenasledovaná starou láskou, bývalý študent, ktorý stratil túžbu žiť, jej vlastný dospelý syn, ktorého mučí jej iracionálna povaha, alebo jej manžel Henry, ktorý svoju vernosť ich vzťahu považuje za požehnanie a prekliatie zároveň. 

Kým ľudia okolo nej zápasia so svojimi problémami, Olive začína lepšie rozumieť sebe a svojmu životu niekedy je to bolestné, ale vždy úprimné.  Román Olive Kitteridge vyrozprávaný v trinástich príbehoch je pôsobivým a presným skúmaním ľudskej duše.

Mýlila sa však, keď šla navštíviť Louise Larkinovú s nádejou, že ju uvidí trpieť. Tiež bolo smiešne domnievať sa, že Henry umrie len preto, že mu povedala, že môže.


Môj názor: Táto kniha bola pre mňa veľmi zaujímavým dielom. Pripomenula mi totiž moje detské časy na dedine, kedy každý všetko o všetkých vie a Vy sa aj tak stále niečo od niekoho dozvedáte.

Presne taká je táto kniha. Tvorí ju trinásť príbehov, fragmentov, ktoré sú rozprávané z pohľadu rôznych ľudí, ktorí spoločne žijú v jednom meste. Hlavná postava je Olive, podľa ktorej je kniha pomenovaná, a okolo ktorej sa to celé točí. Napriek tomu sa však dozvedáme veci a udalosti, ktoré sa dejú všetkým naokolo. 

Začiatok bol celkom ťažký a aj napriek autorkinmu štýlu písania, ktorý ma stále nútil čítať ďalej a ďalej, som mala pocit, že čítam o ničom. V tretine to však už pomaly začalo do seba zapadať a ja som si knihu neskutočne moc užila. 

Príbeh Olive, ktorý sledujeme, opisuje jednu časť jej života, a to dôchodok. Mnohokrát som si myslela, že toto je tá nudnejšia časť zo života, ale práve táto kniha mi dokázala, že to tak úplne nie je. Olive som totiž brala, ako úplne reálnu postavu, ktorá si žije v jednom z tých menších mestečiek, ktoré sú pre nás ako dediny. Jej život určite nebol jednoduchý a práve aj tu sa dostávame k situáciám, kedy Olive musí nájsť riešenie. Nie vždy, je to samozrejme pre ňu jednoduché. Pre nás je to však v tom momente zaujímavejšie, pretože tieto jej "strasti" sú vždy rozprávané z iného pohľadu, a tak niekedy môžme získať na to názor aj niektorého z obyvateľov. 

Po dočítaní som povedala, že to je veľmi príjemná oddychovka, ale postupom času, ako som sa  zamyslela nad niektorými vecami, som si uvedomila, že možno opisuje životy mnohých z nás, a že má oveľa väčšiu hĺbku, ako som si prvotne myslela. 

Preto aj práve túto knihu považujem za jednu z tých, ktorú si musíte prečítať viackrát v rôznych časových intervaloch, a tak sa neviem dočkať, kedy si to s ňou budem môcť prežiť znova a nájsť v tom veci, ktoré som tentokrát prehliadla.

Túto knihu rozhodne odporúčam všetkým milovníkom svetovej beletrie. 

Hodnotenie:

Za knihu Ďakujem Panta Rhei


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára